Co należy wiedzieć o schodach wewnętrznych?

schody spiralne

Schody wewnętrzne to nie tylko łączenie dwóch kondygnacji. To także element wnętrza, który może go upiększać albo szpecić. Konstrukcja i rodzaje schodów mogą być najróżniejsze. Wszystko uzależnione jest od ilości miejsca, które możemy na nie poświęcić a także od preferencji mieszkańców domu.

Konstrukcja schodów to jedno z ważniejszych kryteriów ich podziału. Jej wyboru należy dokonać już na etapie projektowania wymarzonego domu. Najpóźniej możemy dokonać tego w trakcie budowy, później projektowanie schodów, które spełnią wszystkie preferencje może być bardzo utrudnione. Dzieje się tak, ponieważ powstają nam wtedy ograniczenia w postaci rozmieszczenie pomieszczeń i zorganizowana przestrzeń.

Na rynku spotykamy się z wieloma rodzajami schodów. Są to najczęściej schody wewnętrzne jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe i łamane. Pierwsze z nich, jednobiegowe to najtańsza i najprostsza opcja. Ten rodzaj może być jednak uciążliwy dla osób chorych i starszych.

Schody dwubiegowe i łamane posiadają spocznik, co zdecydowanie poprawia komfort ich użytkowników. Schody te zajmują najczęściej stosunkowo niewiele miejsca. Spocznik dzieli najczęściej schody dwubiegowe na dwie, równe części. Łamane natomiast posiadają więcej stopni poczynając od spocznika. Bardzo dużo miejsca zajmują schody trójbiegowe. Dzielą się one na trzy części i mają swa spoczniki, przez co korzystanie z nich jest bardzo komfortowe.

Niezwykle efektowne są schody zabiegowe. Są to schody samonośne i nie posiadają spocznika ani podestu. Cechuje je więc mniejszy komfort użytkowania w porównaniu ze schodami dwubiegowymi czy łamanymi. Zdecydowane plusy tego rodzaju schodów to zajmowanie niewielkiej powierzchni i dekoracyjność. Najpopularniejszym rodzajem schodów zabiegowych są schody lite na wspornikach. Posiadają one różną szerokość stopni.

Schody kręcone (spiralne) to kolejny rodzaj schodów. Nie posiadają one ani spocznika, ani podestu. Mają jednak jedną, wielką zaletę – są niezwykle efektowne. Ten typ schodów można kupić gotowy, a ich montaż jest bardzo prosty. Często są zrobione z metalu a ich centralną częścią jest słup. Na nim opiera się cała konstrukcja. Są to schody dość wąskie, dzięki czemu zajmują mało miejsca. Jedynym minusem tego typu schodów jest fakt, że nie da się nimi wnosić dużych przedmiotów i mebli.

schody

W dużej przestrzeni możemy pozwolić sobie na schody wachlarzowe. Bardzo atrakcyjne i stylowe mogą cieszyć oko niejednej osoby. Ten typ schodów zdobiony jest bardzo często szklanymi balustradami. Ze względu na skomplikowaną konstrukcję ich wykonanie jest bardzo drogie co ma przełożenie na ich cenę. Mogą one kosztować nawet od 90 do 220 tysięcy złotych. Prezentują się jednak bardzo klasycznie i stylowo. Mniej atrakcyjne schody tego typu wyprodukowane z metalu są jednak dużo tańsze – kosztują 15-20 tysięcy złotych.

Coraz większą popularnością cieszą się schody prefabrykowane – schody żelbetowe lub betonowe. Ich zakup jest niezwykle prosty i polega na ich zamówieniu. Gotowe schody zostają przywiezione na miejsce przez firmę i za pomocą dźwigu ustawi w odpowiednim miejscu. Oferta schodów prefabrykowanych posiada zarówno schody proste i kręcone. Na zamówienie można także kupić je w nietypowych kształtach. Budowa tego typu schodów wymaga najczęściej ingerencji fachowców.

W ofercie producentów pod kątem schodów prefabrykowanych znajdziemy zarówno schody proste, jak i schody kręcone. Wiele firm oferuje również możliwość złożenia specjalnego zamówienia na schody żelbetowe lub betonowe o nietypowej konstrukcji. W późniejszym etapie możemy je wykończyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest wykończenie ich płytami ceramicznymi , które występują w wielu wzorach i kolorach, dając możliwość aranżacji schodów jak i wnętrza, w którym się znajdą. Na schody żelbetowe wybieramy najczęściej gres, terakotę czy klinkier. Schody prefabrykowane możemy także wykończyć drewnem lub naturalnym kamieniem, dzięki czemu będą one prezentowały się doskonale.

Nie zapominajmy, że ten typ schodów potrzebuje także balustrady. Wszystkie niezbędne do tego celu elementy możemy bez problemu nabyć w sklepach budowlano-wykończeniowych.

Poszukując schodów tanich zdecydowanie powinniśmy zastanowić się nad gotowymi schodami metalowymi kręconymi. Możemy zakupić je już za 2 tysiące złotych. Stopnie w tego rodzaju gotowców bywają zrobione również z innych materiałów, na przykład drewna czy tworzywa sztucznego.

Bardzo eleganckie i stylowe są także schody drewniane, które możemy kuić w dużych marketach budowlano-wykończeniowych. Zdecydowanie korzystniej jest jednak zatrudnić do tego celu stolarza, który specjalizuje się w tego typu produkcji. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko zostanie szczegółowo wymierzone i dopasowane.

Ostatnią grupę, jeśli chodzi o schody wewnętrzne stanowią schody modułowe. Są to schody składające się z elementów, które łączy się ze sobą, tworząc schody. Zestaw obejmuje stopnie, konstrukcję nośną oraz balustrady. Najczęściej są to nowoczesne schody drewniane z metalową balustradą. W sprzedaży są również modułowe schody drewniane z metalową poręczą i szklanym wypełnieniem balustrady. Koszt zakupu schodów modułowych to od dwóch tysięcy złotych wzwyż.

Wybierając schody wewnętrzne do swojego domu musimy pamiętać, że bez względu na to jaki ich rodzaj wybierzemy, muszą być one solidne i wytrzymałem. Czasem to, co jest tańsze nie jest lepsze. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest dopłacenie większej sumy na początek, by potem cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem schodów.

Powiązane wpisy