Małe mieszkanie w bloku - jak urządzić funkcjonalne wnętrze?

 

Małe mieszkanie nie koniecznie musi okazywać się niefunkcjonalne. Jest wiele interesujących pomysłów na to, by charakter niewielkiego metrażu w jakieś mierze ukryć i uczynić takie wnętrze praktycznym. Takie aranżacje to żadne czary mary. Wystarczy mieć trochę kreatywności. Niezależnie od tego czy mieszkamy w bloku w kawalerce czy w studio, które mieści się na poddaszu, na każdą taką przestrzeń znajdzie się pomysł. Czasami będzie można zrobić antresolę, innym razem przygotować również sypialniany anturaż albo też zmyślne połączyć salon z kuchnią.

Małe mieszkanie przede wszystkim powinno być jasne i pełne prostych sprzętów, do tego odpowiednio uporządkowane. Świetnie, jeśli pojawi się na ścianach biel albo delikatna wanilia, szarość, kość słoniowa. Warto także postawić na jasną podłogę. Dekoratorzy podkreślają, że będzie dobrze, jeśli we wszystkich pomieszczeniach będą takie same kolorystycznie kafle czy panele. Dzięki temu przejścia między wnętrzami będą płynne i aranżacja tym samym będzie spójna oraz odpowiednio funkcjonalna. Niewielkie pomieszczenia polubią styl skandynawski, retro czy industrialny. Przede wszystkim dzieje się tak dlatego, że rządzą pośród nich raczej proste formy o meblach, gdzie mamy organiczne kształty. Osobom, które lubią stylizowane aranżacje można poradzić zastosowanie eklektyzmu czy stylu galomur. To trendy, które zaakceptują prostotę, która będzie z dodatkiem rzeźbionej berżery czy smukłym szezlongiem. Warto wydzielić miejsce na strefę stałego pobytu oraz taką o prywatnym charakterze.

Funkcjonalne sprzęty

Niewielkie wnętrze będzie dobrze przyjmować wszelkie designerskie meble. Warto stawiać na modny narożnik, ergonomiczny regał zbudowany z ruchomych elementów, stół i szafę pojemną, z dobrze zorganizowanym wnętrzem.

Praktyczne strefy

Przestrzeń dzielona różnymi podłogami w takim wnętrzu oczywiście nie wchodzi w grę. Jednak przy dzieleniu na konkretne strefy takiego wnętrza najlepiej będzie zdecydować się na innowacyjne rozstawienie mebli. W ten sposób będzie można podzielić wnętrze i poszczególne miejsca będą tam wyraźnie rozgraniczone.

Modne przepierzenie

Podziały w mieszkaniu można realizować z pomocą niewielkich ścianek oraz mebli. Tym, którzy chcą mieć wersję light polecić będzie można stosowanie specjalnych ażurowych paneli. Moduły potrafią mieć rozmaite kolory, kształty. Czasami przypominają plaster miodu innym razem mogą być podobne estetycznie do kwiatowej rozety czy wariacji kalejdoskopowych. To dobre rozwiązanie, by oddzielić salon od aneksu kuchennego, czy stworzyć w sypialni kameralną garderobę. Ażurowe moduły można dodatkowo ozdobić kwiatami pnącymi oraz sznurami cotton balls. Dzięki temu buduje się przytulne, miękkie światło. Jeśli ktoś stawia na buduarowe klimaty to dobrze będzie zdecydować się na parawany. Niektóre żeliwne modele mogą się stać również udanym kwietnikiem.

Łóżko inaczej

Niewielkie mieszkanie wcale nie musi być nudne. Jeśli mieszkamy w kamienicy i nie mamy drugiego osobnego pokoju, będzie można stworzyć specjalny kącik sypialniany. By nie było klaustrofobicznie zamiast przesuwanych drzwi wybieramy kotarę. Miękki lejący materiał, karnisz mogą sprawić, że każde wnętrze będzie dobrze wyglądać. Jeśli wnęka jest duża, będzie można tam umieścić półki w jednym ciągu albo też niewielki stolik nocny. Ciekawa opcja to rozkładany narożnik w takim miejscu, ale niektórzy decydują się także na specjalnie przygotowane łóżka chowane w szafie. Takie rozwiązanie pojawiło się dawno temu za oceanem i obecnie przenosi się również do naszego kraju.

Wygoda na wysokości

Jeśli ktoś ma małe ale wysokie mieszkanie to czas to odpowiednio wykorzystać. Najlepsza będzie wygodna antresola, która posłuży jako miejsce do pracy albo też kameralna, przyjemna sypialnia. Jak dostać się na górę? Albo stopnie wzdłuż ściany, albo kręte schody albo po prostu drewniana drabina. Dużo zależy od tego jak wiele miejsca mamy na dole i jaki charakter ma mieszkanie. Co można umieścić pod antresolą? Kuchnię, jadalnię, kącik wypoczynkowy czy pojemną szafę - to wszystko może mieć tam swoje miejsce. Warto pamiętać, że konstrukcja wizualnie musi być jak najlżejsza, by nie przytłaczała takiego wnętrza. Do budowy używać trzeba jasnego drewna, elementy połyskujące chromowane albo też grube hartowane szkło.

Zabudowa ponad głową

Znajdujące się pod sufitem przestrzenie można także wykorzystywać w innych pomieszczeniach. Świetnie sprawdzi się niewielka kuchnia, która będzie miała jednolitą wysoką zabudowę. W dolnych szafkach i szufladach należy schować te najważniejsze produkty i akcesoria, górę niech zajmują przedmioty, po które będzie się sięgać bardzo rzadko. Jeśli korzystanie ma być wygodne, można sobie przygotować specjalny stopień czy niewielką drabinkę. W małej łazience można zastosować podobne rozwiązanie. Decydując się na podwieszany kompakt projektujemy specjalną szafkę, która będzie sięgać do sufitu. Może ona być miejscem, gdzie znajdować się będą kosmetyki, ręczniki czy podręczne środki czystości. Małe mieszkanie to duże wyzwanie, by wszystko stworzyć jako doskonale dopasowane i oczywiście istotnie funkcjonalne, ku naszemu zadowoleniu.

Powiązane wpisy