Biel we wnętrzach

białe wnętrza

Biel to kolor stanowiący idealną bazę do niemal wszystkich pomieszczeń. Doskonale współgra z innymi barwami i pasuje do każdego stylu. Jest także bezpieczną bazą, która najczęściej wybierana jest w trakcie urządzania bądź remontu mieszkania. Istnieje opinia, że biel jest nudna i szpitalna. Nic błędniejszego! Czy wiesz, że istnieje wiele różnych odcieni bieli, które ze względu na inne nasycenie może sprawić, że nasze wnętrze nabierze przytulnego i ciepłego wyglądu bądź też będzie nowoczesne i surowe? No właśnie, jakie są rodzaje bieli?

Biel od zawsze kojarzy się z czystością, świeżością i prostotą. Chcąc pomalować swoje wnętrze na biało musimy wybrać z pomiędzy wielu jej odcieni – od lekko zażółconych po wpadające w błękit. Każdy więc znajdzie swój odcień, który doskonale wkomponuje się w całość aranżacji pomieszczenia. Bez względu na to, którą biel wybierzemy, pamiętajmy, że po pomalowaniu jego wygląd będzie uzależniony od rodzaju i mocy oświetlenia. Choć wszystkie barwy zmieniają odcienie pod wpływem światła, biel jest na to szczególnie wrażliwa.

Biała barwa jest niezwykle neutralna i pasuje do wszystkiego, a w zestawieniu z innymi kolorami sprawia, że te nabierają blasku. Na jej tle wszystko wygląda dobrze. Połączenie dwóch kolorów, z których jeden jest bielą, tworzy doskonałe i ponadczasowe połączenie. Musimy jednak pamiętać, że jest to bardzo wymagający kolor. Potrzebuje on częstego odświeżania, ponieważ przybrudzony i zszarzały wygląda bardzo nieestetycznie.

Nawet najbardziej uniwersalne kolory, do jakich należy biel mogą nie spełnić naszych wymagań. Dzieje się tak najczęściej z powodu wybrania nieodpowiedniego odcienia. Inna biel pasować będzie do mieszkań, inna natomiast do budynków użyteczności publicznej. Jeżeli użyjemy jej niewłaściwie niestety efekt rozczaruje każdego. Nasycenie barwy jest więc tutaj kluczowym aspektem, który powinniśmy bardzo szczegółowo przemyśleć. Wpływa on bowiem na obszar zastosowania koloru. Poniżej możemy znaleźć zestawienie odcieni bieli i charakter, jaki nadaje wnętrzu, który pokrywa.

Biel kredowa to najbielszy odcień bieli, który nadaje ścianom bardzo neutralnego wyglądu. Ten rodzaj barwy doskonale komponuje się z wnętrzami jasnymi, pełnymi słonecznych promieni. Świetnie wygląda także w zestawieniu z zimnymi barwami.

Biel gipsowa to kolor, który przypomina lekko spłowiałe malowidła. Jeżeli urządzamy swoje wnętrze w stylu klasycznym możemy zestawić ją z wyżej opisywaną bielą kredową. Nowoczesne wnętrza zdecydowanie się z nią nie polubią.

Sterylny i czysty charakter wnętrza zapewni biel off-white, która pasuje do większości kolorów. Jest to jeden z najjaśniejszych odcieni, który możemy uzyskać. Nie jest on polecany do wnętrz bardzo słonecznych, ponieważ w połączeniu z promieniami słońca może oślepiać i razić. Dzięki dodaniu do białej bazy pigmentu umbry, odcień ten stał się lekko ciepły.

biel kredowa

Kolejnym odcieniem  jest biel mieszana, która jest bielą półkryjącą, o kiepskich możliwościach rozjaśniania. Jest to ciepły odcień polecany do farb półkryjących i półlaserunkowych.

Klasyczną, jasną, półkryjącą bielą jest biel cynkowa, która ma średnie możliwości rozjaśniania. Jest idealna do rozjaśniania farb przy konieczności zachowania ich siły krycia.

Na bazie oleju lnianego powstała półkryjąca biel podkładowa, która schnie bardzo szybko. Stosuje się ją głównie w celu uzyskania świetlistego kolory do podmalówek. Dzięki krótkiemu czasowi schnięcia zminimalizowane jest niebezpieczeństwo pękania farb, które zostały nałożone jako kolejne warstwy. Biel ta ma dużą skłonność do żółknięcie ze względu na dużą zawartość oleju lnianego. Nie powinna więc być używana do malowania lub rozjaśniania.

Ostatnim odcieniem jest biel tytanowa, która ma bardzo dużą siłę rozjaśniania. Jest to wysoce kryjąca i czysta biel, która bardzo silnie wpływa na siłę krycia farby.

Biel to kolor idealny, który jednak w łatwy sposób ulega zabrudzeniu. Należy więc pamiętać, aby pomalowane na ten kolor elementy można było łatwo umyć bądź wyprać. Nie da się nie wspomnieć, że biel zastosowana w niewielkich, ciemnych pomieszczeniach potrafi zdziałać cuda, optycznie je powiększając i rozjaśniając. Wszystko dzięki temu, że odbija światło. Oczywiście duże przestrzenie pomalowane na śnieżnobiały kolor będą także wyglądać imponująco i stylowo.

Klasyczna biel to rozwiązanie bardzo eleganckie. Dlatego też osoby, które obawiają się, że ich wnętrze może stać się zimne i nieprzyjemne nie muszą się obawiać. Jeżeli dodamy do aranżacji inny kolor, z całą pewnością efekt pozytywnie zaskoczy. Wnętrza nowoczesne bardzo często zawierają dużą ilość bieli, która nadaje im czystości, przestrzeni i stylu. Chcąc otrzymać wnętrze przytulne możemy zestawić ją z drewnem czy wikliną. Dodając natomiast mocne, intensywne barwy ożywimy aranżację. Bardzo dobrze komponują się z bielą barwy pastelowe czy słoneczna żółć. Nie sposób zapomnieć także o eleganckim i stylowym połączeniu bieli i czerni.

Wbrew pozorom biel wcale nie jest nudna i sterylna. Odpowiednio dopasowana i użyta może stać się ozdobą i nieocenioną bazą. Dodatkowym jej atutem jest fakt, że powiększa optycznie małe przestrzenie i działa odprężająco, na osoby przebywające w jej otoczeniu.

Powiązane wpisy