Ekotrendy – aranżacja wnętrza w zgodzie z naturą

Życie w zgodzie z naturą to jeden ze współczesnych trendów, który cieszy się coraz większą popularnością. Dowodem tego jest wzrost zainteresowania aranżacją wnętrz w stylu eko przy uwzględnieniu materiałów naturalnych pozyskanych wprost ze środowiska. Zwrot ku naturze to efekt dostrzegania namacalnych skutków wieloletniej ingerencji i eksploatacji środowiska naturalnego. Człowiek w pewnym momencie dostrzegł, że jego działania nie mogą cały czas przynosić krzywdy przyrodzie i nadszedł w końcu czas na podjęcie walki o przyszłość całej planety. Tak powstał współczesny trend ekologiczny, który obejmuje coraz więcej dziedzin życia, w tym architekturę wnętrz.

 

Mianem ekotrendu określa się aranżację i tworzenie różnorodnych miejsc przyjaznych naturze. W projektach ekologicznych wyraża się troskę o środowisko, a także umiejętnie wykorzystuje się materiały z odzysku. Ekotrend to bezpośredni ukłon w stronę piękna przyrody, która zdaje się mieć nieskończone zasoby dające inspirację do działania.

 

Styl eko w aranżacji wnętrz to prostota, harmonia i spokój. Miejsce zaaranżowane w sposób nawiązujący do natury ma być źródłem idealnego odpoczynku i schronienia przed codziennym hałasem. Jak zatem uzyskać przyjazny klimat przy zastosowaniu ekotrendu?

 

 

W ekologicznym wnętrzu stawiaj na jasne barwy

Ekologiczne wnętrza nawiązują do naturalnych kolorów ziemi, stąd też stosowanie w nich krzykliwej kolorystyki nie jest po prostu zalecane. Bardzo dobrze sprawdzają się różne odcienie szarości i brązu, biel, piaskowy beż czy też brudna róża, zwana również eozyną. Zastosowanie tych barw pozwalają podkreślać ciemniejsze meble i inne elementy wyposażenia pomieszczenia. Warto zatem postawić na jasne ściany, które można np. przyozdobić płytkami dekoracyjnymi imitującymi bieloną cegłę. Ceglane ściany będą kojarzyły się z surowością materiału i prostotą. Wyposażenie w ten sposób wnętrza jednego z pomieszczeń pozwoli nadać całemu mieszkaniu ciepłego charakteru i optycznej przestronności. Biel jest również korzystna dla rozjaśniania wnętrzna i nadawania mu swoistej świeżości, a także korzystnie komponuje się z surowym i matowym drewnem.

Przetworzone materiały wrogiem aranżacji w stylu eko

Sięganie w stylistyce ekologicznej po tworzywo sztuczne i wysoko przetworzone materiały niejako mija się z celem. Warto zatem zrezygnować z plastiku i tkanin syntetycznych na rzecz kamienia, wikliny, rattana, juty, płótna lnianego czy bawełny. W stylu eko obecność drewna zaznacza się w postaci belek sufitowych, podłóg, ram okiennych, prostych mebli czy elementów dekoracyjnych na ścianie. Dopuszczalne jest wykorzystywanie innych drewnianych konstrukcji, które można pozyskać w ramach recyklingu (np. paleta czy drewniana skrzynka na owoce). Odzyskane drewno można następnie użyć do budowy własnego stolika lub kwietnika. Elementy drewniane mogą również posłużyć do udekorowania wybranej ściany. Można sięgnąć po gotowe panele dekoracyjne z naturalnego drewna, których bogatość w formy i odcienie jest bardzo imponująca.

Nawiązanie do natury poprzez odpowiedni dobór kwiatów

W ekotrendzie popularne stają się coraz bardziej wyroby typu handmade, czyli własnoręczne. Są one wręcz pożądane w przestrzeni ekologicznej. Ich obecność w wyposażeniu mieszkania zależy tylko i wyłącznie od pomysłowości i kreatywności. Warto zatem spróbować swoich sił w stworzeniu pięknie udekorowanych szklanych butelek, doniczek, drewnianych skrzyneczek, koszyków wiklinowych i innych tego typu elementów dekoracji. Będą one wyśmienitym miejscem dla żywych kwiatów, bez których ekologicznie wyposażone mieszkanie będzie zwyczajnie pozbawione klimatu. By żyć w zgodzie naturą, trzeba ją mieć na wyciągnięcie ręki.

Powiązane wpisy