Jak tanio wyremontować pokój dla dziecka?

 

W kuchni będzie pełno ostrych narzędzi, płynów i niestety wiele osadzającego się tłuszczu, w łazience problematyczna wilgoć, w salonie trudno przewidzieć co się zdarzy. Czasami to jadalnia, czasami to pracownia, czytelnia a niekiedy nawet pokój do tańca. Z tego właśnie chaosu wyróżnić można jedno pomieszczenie, które będzie trzeba odnowić w nieco inny sposób i zdecydowanie częściej niż inne, chodzi tutaj o pokój dziecka. I pojawia się pytanie... jak to robić, by nie zbankrutować?

W zasadzie plany o kolejnym remoncie można snuć w momencie, gdy dziecko wchodzi do już wyremontowanego pokoju. Jak długo bowiem te świeżo malowane ściany będą w stanie wytrzymać w świeżości? Kiedy biurko będzie już we wszystkich kolorach tęczy tak jak kolorowanka, która ma być tym rzeczywistym elementem malowania. To retoryczne pytanie, ponieważ większość rodziców już wie co będzie ich czekać. Dlatego wydawanie dużych pieniędzy na remont pokoju dziecka nie będzie miało sensu. Kreatywności dziecka nie można stopować, nie ma również co walczyć o zachowanie porządku bezwzględnego. To właściwie niemożliwe.

Wydaje się, że racjonalne podejście do tematu urządzania sypialni dziecięcej to najlepsze możliwości. Niech zmienia się ona razem z tym jak dorastać będzie dziecko, jak rozwijać się będą jego zainteresowania. Przede wszystkim łatwa możliwość modyfikacji będzie ważna. Musi być tak zrobione, że remont będzie można szybko wykonać za rok czy dwa. Wykorzystajmy więc rozwiązania tymczasowe a jednocześnie praktyczne, tak by kolejny remont był bardziej jako kosmetyczne odświeżenie a nie poważna praca remontowa. Im więcej stałych rzeczy będzie w formie neutralnej tym mniej prac będzie potem do wykonywania. Kolejne zmiany przychodzić będą mniejszym kosztem, a dziecko z wiekiem będzie się zmieniać więc te potrzebny będą rzeczywiście rosły - oczekiwania również.

Problematyczne ściany

Najwięcej pracy nastręczać będą nam ściany. Najczęściej kreatywne zapędy dziecka znajdować będą ujście na ścianach. Pełno tam malunków, naklejek, plakatów, odcisków rąk, rezultatów zabaw. Gdyby tylko istniało rozwiązanie pozwalające w magiczny sposób jednym ruchem ręki usuwanie wszelkich zmiana ze ściany. Ale takiej możliwości nie ma. Ewentualnie będzie można przygotować sobie takie rozwiązania, w ramach których jedna ściana będzie malowana farbą kredową, ponieważ w ten sposób stworzy się coś na kształt ściennej tablicy i potem będzie można sprawnie to oczyścić. Pojawiają się takie tablicowe farby oczywiście nie będzie to tak jak ze zwykłą tablicą, ale praktycznie oczyszczenie będzie łatwiejsze niż na zwykłej ścianie.

Nalepisz i zniknie

Kolejna praktyczno – dekoracyjna opcja to tak zwane naklejki ścienne. Występują one w wielu różnych formach oraz rozmiarach, mogą zajmować pół ściany, przybrać formę kompletnych wzorów złożonych z mniejszych nalepek. Postacie z bajek, rośliny czy zwierzęta, to wszystko czym interesuje się nasze dziecko. Plusy są takie, że będzie można pomyśleć o dekorowaniu pokoju. Można także pomyśleć o tym, że będzie można zaprosić dziecko do takiego dekorowania i naklejania, na pewno będzie z tego zadowolone. Plusem będzie również to, że takie naklejki będzie można sobie wygodnie zmienić. To dobra opcja, ponieważ dziecko będzie rosło i z Kubusia Puchatka przejdzie na swojego ulubionego piłkarza, dlatego taka zmiana będzie rzeczywiście wskazana. Tego typu rozwiązania od strony praktycznej będą świetną opcją i zawsze będzie warto się na nie zdecydować. Jeśli podejdziemy do tego mądrze to ozdoby będą i praktyczne i łatwe do montażu i łatwe do usunięcia.

Jak oszczędnie podejść do tematu?

Zwykle będzie taki problem, że budżet w dużej mierze zjadać będzie wyposażenie. Jeśli jednak podejdzie się do sprawy kreatywnie, nie będzie trzeba zmieniać mebli za każdym razem, gdy dziecko będzie rosło. Każdy wystrój pokoju dziecka można przemienić w królestwo gdy zastosujemy ciekawe estetycznie rozwiązania. Korzystajmy z tego co mamy pod ręką . Jeśli tylko mamy różne elementy wyposażenia możemy myśleć o tym, by je w jakieś mierze odnowić. Są takie ciekawe opcje, ponieważ odnowione elementy na pewno będą cieszyć oko i dziecko będzie z nich zadowolone. Z drugiej strony będzie taki wielki plus tego, że w ten sposób będzie można znacząco ograniczyć sobie koszty, a więc tak kwestia ma duże znaczenie.

Co jest największą bolączką rodziców zagłębiających się w królestwo swoich pociech?

Przede wszystkim takim problemem dla rodziców jest bałagan, przeładowanie. Zabawki, książki, akcesoria sportowe, ubrania, przybory szkolne. Starych szkoda nam wyrzucać, nowych jest ciągle coraz więcej. Jeśli chcemy unikać inwestycji w ogromne szafy przesuwne i nie chcemy ciągle kupować nowych komór, to wydaje się, że taką najlepszą opcją będą otwarte półki oraz regały. Na wskroś otwarte, które zapewniają dzieciom dostęp z każdej strony. Cały system przechowania będzie dawał możliwość organizowania pewnych elementów w koszach i kartonowych pudełkach. Te ostatnie ozdobione wizerunkami postaci z ulubionych bajek stanowić mogą element dekoracyjny. Jeśli tylko będą się nudzić czy się popsują będzie można je bardzo szybko kupić na nowo za małe pieniądze. To tańsza opcja niż nowa komoda. Innym rozwiązaniem będą jeszcze drewniane skrzynki, które wystarczy pomalować. Jeśli się postaramy kartonowe pudełka staną się ciekawym elementem wyposażenia, który będzie oszczędny, praktyczny i nietuzinkowy. Nie róbmy jednak wszystkiego sami, może warto włączyć dziecko do organizacji takiej przestrzeni, na pewno będzie to dobry ruch. Jeśli zachęcimy dziecko do wspólnego aranżowania przestrzeni będzie ono z tego zadowolone. Z nim będzie można organizować sobie schowki na klocki, pluszaki z kartonów po butach, elementy, które będą również własnoręcznie zdobione. Wśród prostych form, z pewnością będzie malowanie ściany na biało. Biały wcale nie będzie nudny, jeśli będziemy w stanie dołączyć do tego interesujące dodatki, które na pewno będą dobrze wyglądać i będą w stanie odpowiednio zgrać się z estetyką takiego pokoju.

Powiązane wpisy