Kolory w niewielkim wnętrzu

 

W ramach większego pomieszczenia pozwolić sobie można na więcej. Aranżacja niewielkiego pokoju będzie wymagać przestrzegania konkretnych reguł. Sprawienie, by małe wydawało się większe to sztuka i trzeba ją opanować. Czasami okazuje się, że tego miejsca jest rzeczywiście jak na lekarstwo. Zaczynamy więc pozbywać się mebli, przesuwamy te, które zostały z widoku, maksymalnie odsłaniamy okno i ustawiamy jak najmniej dodatków. Czy takie działanie będą wystarczające? Oczyszczenie wnętrza z nadmiernej ilości detali rzeczywiście odciąża aranżację i można powiedzieć, że robi się luźniej również od strony optycznej. Jednak największy wpływ na wrażenie optyczne mają  kolory. Jasne powiększają, ciemne optycznie zmniejszają wnętrze. Dlatego w przypadku niewielkich pomieszczeń stawiamy na jasne kolory. Wybierając farby niekoniecznie musimy decydować się na jeden kolor. Poprzez ich odpowiednie zestawienie można poradzić sobie z niwelowaniem mało harmonijnych proporcji pokoju. Z drugiej strony, jeśli nie mamy uciążliwego i problematycznego ustawienia ścian i zamkną się one w kwadracie, wtedy może się okazać, ze ograniczenie kolorów będzie właściwe.

Jakie kolory do małych mieszkań - białe czy w odcieniach?

Przechodzimy jednak do konkretów. Jakie kolory są najlepsze na mały metraż? Przede wszystkim cenić trzeba jasne odcienie, które wyglądają lekko i nie będą przytłaczać wnętrz. Dobrą opcją będzie także biel, która optycznie powiększy przestrzeń i nada jej eleganckiego charakteru. W tym przypadku bardzo ważne będzie szukanie dodatków, które sprawią że zlikwiduje się w takim wnętrzu wrażenie sterylności. Nie może to być wnętrze chłodne. Utarte jest przekonanie, że jasny kolor powiększa wnętrze i to można uznać za zobowiązujące. Czy jednak takie poruszanie się po linii jasne – ciemne jest wystarczające? Jak się okazuje równie istotna jest temperatura barwy a także zdolność powłoki do odbijania czy pochłaniania światła. Pomieszczenie pomalowane w odcieniach chłodnych, które odbijają światło padające na ściany sprawią, że taki pokój będzie wyglądał na większy. Ciepłe barwy pochłaniać mogą światło i wnętrze będzie wtedy wyglądać na mniejsze. Wydaje się, że w takich wnętrzach o niedużym metrażu dobrym rozwiązaniem będą wszelkie propozycje, które zawierają w sobie niewielki połysk.

Jak wybrać ciemny kolor ścian do małych pomieszczeń?

Powszechnie przyjmuje się, że do małego pokoju wybiera się jasne ściany. Czy to będzie znaczyć, że ciemniejsze, bardziej intensywne tonacje będą zakazane? Nie musi się tak stać. Nie zawsze będziemy skazani na jasne kolory czy pastele. Małe pomieszczenia oczywiście nigdy nie będą dużymi a kolor raczej powinien być związany z ich zastosowaniem i funkcją. Niekiedy, kontrasty mogą sprawić, że taki minimalistyczny projekt będzie nabierał charakteru. Co będzie, gdy po otwarciu białych drzwi, z białego korytarza ukażą się nam kolorowe ściany? To świetna opcja, ponieważ będzie coś na kształt elementu zaskoczenia, taka forma, która może budzić i zachwyt i kontrowersje. Trzeba bawić się kolorem, ale w takich granicach, które ogólnie będzie można uznawać za właściwe. Chodzi o to, by kolor był jednym z czynników, które wpływają na wygląd wnętrza.

Jak optycznie powiększyć przestrzeń za pomocą kolorów na ścianie?

Barwami można operować nie tylko w ramach zaskoczenia, ale będzie również szansa na to, by w ten sposób powiększać sobie pomieszczenie. Istnieje parę kolorystycznych sztuczek, które będzie można wykorzystywać malując ściany w małym pokoju. Podstawowa zasada to malowanie jednej ściany na kolor, który będzie bardziej intensywny. Dzięki temu będzie wydawało się, że jest ona dalej od obserwującego i dlatego będzie się korygować proporcję pomieszczenia. Interesujące będzie także malowanie na mocniejszy kolor wnęki czy fragmentu ściany.

Jaki kolor podłogi wybrać do małych pomieszczeń?

Kolory ścian to jednak nie wszystko. Istotna sprawa to również wybranie podłogi. Mistrzowie manipulacji przestrzenią, którzy wiedzą jak je optycznie powiększać wiedzą doskonale o co chodzi. Warto zacząć od góry. Bezpiecznym wyborem w przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości jest biały. Odcięcie koloru sufitu od ściany sprawi, że takie pomieszczenie od razu będzie się prezentowało tak jakby było większe. Można także zachować u szczytu sufitu biały pas, ponieważ to taki element, który gwarantuje, że sufit optycznie się podniesie, co pozytywnie wpłynie na ogólny wygląd pomieszczenia. Jeśli decydujemy się na białe ściany, krawędzie między płaszczyznami są mniej widoczne, a granice będą zatarte, dlatego może dojść do powiększenia optycznego przestrzeni. W takim celu na podłodze będzie można zastosować specjalnie kolory jasne. Osoba, która ma do swojej dyspozycji niewielkie wnętrze powinna nauczyć się manipulować. To dla niej sprawa ważna, ponieważ wtedy bez zmieniania metrażu uda się stworzyć zadowalającą estetykę, które optycznie zwiększy pomieszczenie.