Malowanie ścian - błędy, które możesz popełnić

Smugi, bąble albo też pękanie farby – właśnie to są trudności, z którymi to borykacie się w czasie malowania ścian. Bierzemy również pod lupę te problemy, które występują najczęściej oraz radzimy, w jaki sposób je rozwiązać. Czy jesteście zatem gotowi na wyborną porcję wiedzy?


Problem: „Pod powierzchnią farby pojawiły się pęcherzyki powietrza, natomiast farba puchnie oraz odstaje”

Niestety, prawdopodobnie farba odparzyła się. Ten oto problem powstaje przy malowaniu ścian, które już wcześniej były pomalowane. Stara warstwa farby nasiąka więc wilgocią z nowej oraz odspaja się ona od podłoża. Powodem takiego oto stanu rzeczy jest z pewnością nieodpowiedni przygotowane podłoże pod starą farbą, np.:
- nieodpowiednio dobrany grunt
- nieodpylone podłoże przed pomalowaniem
- niestabilne (sypkie) podłoże, które to nie zostało wzmocnione w czasie  poprzedniego malowania.
Stara powłoka może również odparzać się z racji wilgoci w podłożu.

CO DALEJ?
Wydaje się, iż niestety niezbędne będzie usunięcie wszystkich warstw farby a także ponowne przygotowanie ściany do malowania, a więc ocena podłoża, a następnie wzmocnienie go, jeśli więc okaże się to niezbędne, uzupełnienie ubytków, a także przeszlifowanie, odpylenie oraz zagruntowanie.

Problem: „Po pomalowaniu na ścianie pojawiają się zacieki”

Za powstawanie zacieków może być odpowiedzialnych kilka czynników:
- w przypadku malowania wałkiem –  jest źle dobrana długość włosia i niedokładne rozprowadzanie farby wałkiem a także nadmiernie gruba warstwa nanoszonej farby
- w przypadku jeśli chodzi o malowanie agregatem malarskim – nadto wysokie ciśnienie pracy i/bądź  zbyt wolne tempo pracy. W obu tych sytuacjach zostaje nałożona nadmiernie gruba warstwa farby, która to w efekcie spływa ze ściany
- próba zamalowania zacieków, które to pojawiły się po  po niedokładnym gruntowaniu

CO DALEJ?
Niestety, nie da się uniknąć ponownego malowania. Wyrównaj zatem powierzchnię farby odpowiednim papierem ściernym o gramaturze 100-120, a także zadbaj o odpowiedni odpylenie przeszlifowanych miejsc, później pomaluj ściany, zwłaszcza zwracając uwagę na to, by nie ponawiać poprzednich błędów.

Problem: „Po pomalowaniu na ścianie widać  przetarcia, farba źle pokryła bowiem malowaną powierzchnię”

Przyczyny pojawiania się przetarć oraz nierównomiernego krycia farby:
a więc brak farby gruntującej – w konsekwencji podłoże nie ma ujednoliconej chłonności, przez co też farba po prostu wsiąka nierównomiernie
- malowanie farbą w  dosyć intensywnym kolorze bez użycia podbarwionej międzywarstwy
- użycie wałka o zbyt krótkim włosiu
- za mocne rozcieranie farby wałkiem

CO DALEJ?
Jeśli farba nie odchodzi oraz nie pęka, z kolei jej powierzchnia jest gładka –a także nie wykazuje różnic, to nie pozostaje nam nic innego jak przede wszystkim jeszcze raz całość przemalować, stosując się tym razem do fundamentalnych zasad malarskich:
maluj więc w odpowiednich warunkach (temperatura +10°C do + 25°C, przy wilgotności względnej powietrza 50-65 %), rozprowadzaj farbę należycie w różnych kierunkach, a później wyrównaj całość długimi pociągnięciami wałka poprzez całą długość malowanej powierzchni przy znacznie lżejszym jego docisku. Pod żadnym pozorem nie maluj suchym wałkiem, ani też nie rozprowadzaj nadmiernie farby
łącz poszczególne fragmenty ze sobą zgodnie z metodą „mokro na mokro”. Nie przerywaj absolutnie malowania w połowie ściany czy też sufitu. W czasie przemalowywania jednego dosyć intensywnego koloru drugim równie mocno intensywnym, stosuj tak zwane międzywarstwę w kolorze, który jest zbliżony  do nowego.

Problem: „Farba pęka”

Przyczyny, które doprowadzają do pękania powłoki farby:
- Nałożenie nadto grubej warstwy farby
- Pomalowanie nieodpylonego i bądź też niespójnego podłoża
- Pękające podłoże – a więc wada technologiczna

CO DALEJ?
Niezbędna  będzie w tym przypadku poprawka malarska – łuszczące się oraz spękane elementy usuń  więc mechanicznie, wypełnij też ubytki przy użyciu szpachli, a później przeszlifuj ścianę, po to by ją wygładzić. Odpyl oraz zagruntuj reperowane miejsca a całość raz jeszcze pomaluj. Pamiętaj, iż niekiedy  lepiej wymalować 3 cienkie warstwy farby, aniżeli 2 za grube.

Problem: „Farba nie schnie”

Taki stan może być wynikiem kilku czynników:
- obecności wilgoci w ścianie
- zbyt niskiej temperatury w czasie aplikacji farby
- zbyt przesadnie nałożonej warstwy
- niezachowania odstępów czasowych pomiędzy następnymi  warstwami farby

CO DALEJ?
Sprawdź, czy też temperatura w pomieszczeniu jest należycie  wysoka – a najkorzystniejsza temperatura to +10°C do + 25°C z kolei wilgotność względna powietrza powinna znajdować się w przedziale 50%-65 %. Pamiętaj, też by przed każdym malowaniem sprawdzić w karcie technicznej, czy też warunki w jakich jest aplikowana farba oraz sposób jej nakładania są zgodne z zaleceniami producenta – tym oto sposobem oszczędzisz sobie sporo nerwów.

Powiązane wpisy