Czym kierować się podczas urządzania pokoju dziennego?

 

Aranżacja pokoju dziennego wydaje się być niezwykle prosta. Wystarczy wybrać odpowiednią sofę, stolik, telewizor, regały i wnętrze gotowe. Jednak niestety, nie zawsze wszystkie elementy wyglądają ze sobą dobrze. W jaki sposób więc urządzić swój salon, aby łączył zarówno elegancję, jak i funkcjonalność?

Salon zazwyczaj pełni dużo różnych funkcji. Jest wykorzystywany do odpoczynku, w nim przyjmujemy gości, a często nawet jemy czy śpimy. Z tego właśnie powodu jego aranżacja nie powinna być przypadkowa. Co więcej, im pokój dzienny jest mniejszy, tym więcej czasu oraz energii należy poświęcić na jego prawidłowe zaprojektowanie.
Poniżej znajduje się pięć wskazówek, które warto poznać przed aranżacją swojego salonu.

 

Rozmiary pokoju mają znaczenie

Według architektów, najbardziej optymalny pod względem funkcjonalności jest salon o powierzchni od 25 do 30 metrów kwadratowych. W takiej sytuacji łatwo jest bowiem wydzielić poszczególne strefy funkcjonalne. W przypadku mniejszych pomieszczeń warto jest rozważyć połączenie z innym pokojem, na przykład z kuchnią bądź korytarzem. Po usunięciu jednej ściany salon staje się dużo bardziej przestronny. Z drugiej jednak strony, pokój dzienny nie powinien być większy niż 40 metrów kwadratowych, ponieważ tak duża przestrzeń spowoduje, że nie będzie on przytulny.

 

Podział salonu na strefy

Nie każde pomieszczenie jest w kształcie kwadratu. Pokój dzienny o nietypowym kształcie może być zaletą, ponieważ w naturalny sposób powstaje kilka różnych stref. Jeżeli do naszej dyspozycji jest wnęka, można wykorzystać ją jako biuro bądź jadalnię. Niezwykle istotna jest również komunikacja między strefami- powinno się biegać pomiędzy nimi, a nie przez nie. Salon nie jest węzłem, gdzie krzyżują się drogi wszystkich domowników. Przykładowo, do sypialni oraz do łazienki powinno się wchodzić z różnych pomieszczeń.
Dobrze, jeżeli wejście do pokoju dziennego znajduje się na jednej osi z wyjściem na balkon bądź taras. Dzięki temu salon będzie zachęcał do odpoczynku, zwłaszcza w sytuacji, kiedy za oknem można podziwiać zielony krajobraz. Jednocześnie na tej samej osi nie powinny stać żadne meble. Jeżeli decydujemy się na postawienie w salonie stołu, powinien on znaleźć się bliżej kuchni niż kanapy. Najważniejsze jest, aby nie zasłaniać meblami widoku z okien pomieszczenia. Poszczególne strefy można podkreślić wykorzystując różnego rodzaju wykończenia, na przykład rozmaite podłogi lub za pomocą podwieszanych sufitów.

 

Jakie kolory w pokoju dziennym?

Salon ma sprzyjać wypoczynkowi, tak więc kolorystyka ścian powinna być stonowana. Im mniejszy metraż, tym lepiej zastosować jasne kolory, dzięki czemu można optycznie powiększyć przestrzeń. Tak samo dobrze sprawdzą się więc szarości, beże, delikatne róże oraz klasyczna biel. Jeżeli decydujemy się na bardziej intensywne kolory, warto jest rozważyć użycie ich tylko w jednym kąciku lub na jednej zmianie. Coraz bardzo popularne znowu stają się także tapety oraz fototapety. Niektóre fragmenty ścian można pokryć również dekoracyjnymi panelami, wykonanymi na przykład z kamienia, ceramiki, tworzyw sztucznych czy drewna. Należy jednak pamiętać, że im mniejsza jest aranżowana przestrzeń, tym mniej powinno się użyć materiałów.

 

Odpowiednie oświetlenie do pokoju dziennego

Niezwykle istotne w salonie jest również oświetlenie. Nie powinno być one zbyt intensywne i razić oczu. W przypadku, kiedy pokój dzienny służy przede wszystkim wypoczynkowi, nie ma konieczności montowania wiszącej lampy na środku sufitu. Jeżeli na salon składa się również jadalnia, warto jest rozważyć powieszenie lampy nad stołem. W salonie najlepiej sprawdzają się kinkiety z kloszami przysłoniętymi od dołu lub przymkniętymi. Jeżeli występuje również aneks kuchenny, można zamontować również podsufitowe punkty świetlne, które każdemu pomieszczeniu nadadzą charakteru. W salonie powinna znaleźć się także lampa podłogowa i stołowa, które mogą być ustawione w pobliżu miejsca do odpoczynku.

 

Meble do salonu

Im mniej mebli znajduje się w pokoju dziennym, tym lepiej. Bardzo dobrym rozwiązaniem są zabudowane regały i szafy, sprawdzić się może też meblościanka. W dzisiejszych czasach regału często składają się z różnych modułów, które można zestawić w dowolny sposób, tworząc wyjątkowe i indywidualne aranżacje. Bez wątpienia bardzo ważny jest wygodny i komfortowy komplet wypoczynkowy, ponieważ to zazwyczaj wokół niego toczy się życie towarzyskie i rodzinne. W przypadku małych powierzchni bardzo dobrze sprawdzają się narożniki, w tych większych można zastosować klasyczny zestaw, czyli kanapa i dwa fotele bądź sofa i fotel. Współcześnie coraz niektóre osoby decydują się na ustawienie dwóch lekkich foteli zamiast sofy, która zajmuje dużo miejsca. Obicia mebli mogą być w zależności od preferencji jednobarwne lub kolorowe. Trafnym rozwiązaniem może okazać się biała sofa, ponieważ można do niej dobrać akcesoria w różnym kolorze oraz stylu. Należy jednak pamiętać, że jest ona bardzo podatna na zabrudzenia i trudna w utrzymaniu. W zimnym wnętrzu za to idealnie sprawdzi się pomarańczowa bądź czerwona kanapa.