Pokój dzienny: jak wydzielić strefy w otwartej przestrzeni salonu?

Jeżeli chcemy zmienić wystrój mieszkania, które nie posiada dużego metrażu, to często jesteśmy zmuszeni dokonać trudnych wyborów. W większości przypadków zdarza się więc, że jedna przestrzeń musi zostać zaadaptowana w taki sposób, aby mogła pełnić co najmniej 2 lub 3 funkcje. Zazwyczaj tak dzieje się z salonem. Jest on często projektowany w taki sposób, że łączy w sobie funkcje salonu i sypialni, salonu i jadalni, a nawet salonu połączonego z kuchnią. Często pomysł na funkcjonalne i wygodne umeblowanie tego pomieszczenia nie jest oczywisty i sprawia wielu osobom trudności. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą mądrze urządzić Twój pokój dzienny.

Przygotowanie projektu pokoju dziennego, który zakłada, że jest on wielofunkcyjnym wnętrzem spełniającym kilka funkcji jest najczęstszym rozwiązaniem wykorzystywanym przez architektów. Jak można zaprojektować przestrzeń, jeżeli w jednym pomieszczeniu jesteśmy zmuszeni zmieścić strefę nocną i dzienną, salon i jadalnię lub salon i kuchnie? Kluczem do sukcesu w takim wypadku jest bardzo dobre zaplanowanie przestrzeni i wyraźne wyodrębnienie poszczególnych stref w danym pomieszczeniu. W jaki sposób wydzielić poszczególne aneksy, kiedy projektujemy pokój dzienny? Co może być pomocne, by wyznaczyć wyraźne granice pomiędzy kuchnią a salonem, jeżeli są one częścią tej samej otwartej przestrzeni?

Pokój dzienny w otwartej przestrzeni: funkcjonalność w 3 krokach

  1. Po pierwsze należy wydzielić odpowiednie strefy. Kluczowe dla wrażenia atrakcyjności i harmonii danego wnętrza są bowiem dwie cechy: funkcjonalność i poczucie komfortu. I właśnie spełnieniu tych warunków służy rozgraniczenie stref w takim przypadku, gdy jedna przestrzeń musi nam służyć na kilka sposobów. Każda część, tzn. na przykład strefa jadalniana, strefa kuchenna i strefa wypoczynkowa powinny być zaplanowane w taki sposób, aby na siebie nie nachodziły i sobie nie przeszkadzały. Umownymi granicami pomiędzy tymi strefami mogą być różne elementy, najczęściej te granice tworzy się poprzez odpowiednie rozróżnienie kolorystyczne, zmianę oświetlenia lub odpowiednie ustawienie mebli. Często stosuje się także tzw. odrębne przejścia (ścieżki komunikacyjne), dzięki którym uzyska się efekt odrębności poszczególnych części przestrzeni. Możliwe jest także bardziej radykalne rozwiązanie, czyli np. wykorzystanie półścianki lub ścianki, które pomogą wyizolować dany kawałek pomieszczenia i nadać mu nieco bardziej kameralny charakter.
  2. Po drugie – należy wydzielić komunikacyjne ścieżki. Innymi słowy są to takie przestrzenie, które umożliwiają domownikom łatwy i prosty dostęp do każdej strefy pomieszczenia. Najlepsze są takie, które nie są skomplikowane i niezblokowane meblami. Przy ich wydzielaniu powinniśmy pamiętać o tym, aby były odpowiednio szerokie, tak, by przejść nimi bez problemów. Sugerowana szerokość powinna oscylować w granicach 100-120 cm.
  3. Po trzecie – wykorzystuj kolory. Mogą one znakomicie służyć do wyróżnienia poszczególnych części danego pomieszczenia. Na przykład jeżeli planujemy stworzyć część służącą rekreacji, to znakomitym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian w tym miejscu na nieco ciemniejszy odcień od tego, który znajduje się na pozostałych ścianach. Z drugiej strony z różnorodnością zastosowanych kolorów w jednym pomieszczeniu należy uważać. Jeżeli użyjemy ich zbyt wiele, to mogą spowodować chaos. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie wszystkich stref w danym pomieszczeniu wspólnym kolorem przewodnim lub jednolitymi dodatkami.Wydzielenie aneksów w pokoju dziennym: jak to zrobić?

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie niewysokich mebli. Można wykorzystać takie jak sofa, stół, prosta gablotka lub po prostu niska komoda. W takim wypadku należy jednak pamiętać, aby zadbać o wygląd tylnej części tego mebla, jeżeli będzie on widoczny w przestrzeni. Drugi pomysł to postawienie mebli tyłem do siebie. Takie rozwiązanie bardzo jasne wydziela poszczególne strefy w przestrzeni i zapewnia kameralny wystrój całego wnętrza. Bardzo często stosuje się w tej roli także kanapy, które wyznaczają granice danych stref. Minusem takiego rozwiązania jest jednak to, że tego rodzaju rozwiązanie przyczynia się do wizualnego skrócenia pomieszczenia, dlatego może być stosowany jedynie w długich wnętrzach. Można do wydzielenia aneksów zastosować także wypełnione lub ażurowe regały lub półścianki. Należy jednak pamiętać, że ich zastosowanie oddzieli strefy tylko w pewnym stopniu. W przypadku, gdy zdecydujemy się na zastosowanie przegrody w formie półścianki, to należy zadbać o odpowiednie oświetlenie wszystkich stref. Możliwe jest także zastosowanie drzwi przesuwnych, które mogą stanowić granicę pomiędzy strefą dzienną i wieczorową.  Akurat to rozwiązanie znakomicie sprawdzi się przy oddzielaniu kuchni od salonu, czy części sypialnej od części do pracy. Ostatnie rozwiązanie to zastosowanie szklanych ścianek. Są one bardzo przejrzyste i nie są grube. Ich zalety to fakt, że nie zaciemniają wnętrza, optycznie je powiększają, a jednocześnie niwelują hałas.