Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Praktyczne porady

 

Poddasza traktowane są jako miejsca nastrojowe, w których będzie można zrobić przyjemne wnętrza, gdzie będziemy się rzeczywiście dobrze czuli. O ile przygotowanie tam sypialni nie stanowi raczej problemu, o tyle aranżacja łazienki może być trudniejsza - dlatego mamy kilka podpowiedzi dla tych, którzy zastanawiają się nad łazienką na poddaszu.

Wanna, bidet, umywalka - gdzie je umiejscowić w łazience na poddaszu?

Łazienka na poddaszu może mieć różne formy estetyczne, wiele zależy od ścianek kolankowych. To taka ściana, która znajduje się na stropie ostatniej kondygnacji i biegnie wzdłuż połaci dachowej. Jeśli będzie miała 150 cm to już można pod skos wstawić wannę. Taka wysokość będzie dobra, by wykąpać się w komfortowych warunkach. Jeśli ścianka jest niższa to już trzeba inaczej ją projektować, na przykład, przez zastosowanie różnych mebli w tym miejscu.

Jeśli ścianka kolankowa będzie mieć około 110 cm to będzie można tam przygotować toaletę czy bidet. Jeśli skos jest łagodny sprawdzą się szafki i umywalka. Kompakt wc musi być około 40 cm od podłoża a umywalka około 85. Pod ścianką można umieścić także pralkę, raczej bez problemu będzie się tam mieścić. Wtedy pod skosem również powierzchnia będzie wykorzystana możliwie najlepiej.

Dlaczego kształt dachu znacząco wpływa na aranżacje łazienki na poddaszu?

To chyba rzecz oczywista, że kształt dachu jest najważniejszy. Inaczej będą bowiem układać się skosy w zależności od tego jaki mamy dach w danym budynku i dlatego właśnie trzeba potem umieść dopasować poszczególne elementy. Charakter i ilość skosów ma znaczenie.

Jaką wybrać kabinę do łazienki na poddaszu?

Czy montowanie kabiny prysznicowej na poddaszu ze skosem będzie możliwe? To również pytanie uzależnione od ścianek kolankowych. Najczęściej stawia się bowiem kabinę w tym miejscu, gdzie sufit będzie osiągał wysokość nominalną, standardową, dlatego trzeba rozważyć jak to w naszym wnętrzu dokładnie będzie wyglądać. Są jednak i takie osoby, które nie zwracają uwagi na wysokość i decydują się na zamówienie specjalnych kabin pod wymiar, które mają odpływ w podłodze są odpowiednio niższe niż te z brodzikiem i dopasowuje się je idealnie pod konkretne skosy.

Jakie meble wybrać do łazienki na poddaszu?

Jeśli wnętrze będzie duże i przestronne to tak naprawdę nawet przy skosach będzie można przygotować sobie eleganckie wyposażenie, które będzie miało stylizowany charakter. Dekoracyjne toaletki, ekstrawaganckie pufy czy niekiedy również ciekawe szezlongi to takie propozycje, które będą zawsze bardzo dobrze wyglądać. Trzeba się również zastanowić jak to będzie wyglądać, gdy chodzi o ustawienie mebli. Nie zawsze bowiem poszczególne elementy będą się dobrze prezentować na tle spadzistej ściany, dlatego sztuką jest zgranie tych różnych elementów ze sobą. Jeśli nasze wnętrze wygląda na nieustawne to nie do końca będzie znaczyć, że nie da się go odpowiednio wyposażyć. Wydaje się, że zgrabne meble na wymiar staną się najlepsza propozycją. Dzięki temu będziemy mieli klimatyczną i nietypową aranżację, która będzie dobrze wyglądać a jednocześnie utrzyma się również jej forma praktyczna. Doskonale w takich wnętrzach będzie przygotowywać wszystko na wymiar, między innymi właśnie specjalne ciągi szafek, które zostaną wpasowane w idealny sposób pod znajdujące się w takim wnętrzu skosy. Taka zabudowa przede wszystkim wygląda bardzo spójnie, harmonijnie i dzięki temu można między innymi liczyć na to, że wnętrze stanie się bardziej zbilansowane. Wewnątrz szafek warto umieszczać sprytne systemy porządkowania przestrzeni między innymi specjalnie przygotowywane segregatory, organizery oraz kosze na prowadnicach. Dzięki temu będziemy mieli uporządkowaną łazienkę i garderobę w jednym. Jeśli między zabudową meblową a skosem chcemy mieć dużą lustrzaną taflę także istnieje szansa, by je odpowiednio przyciągać do tego jakie panują skosy w takim wnętrzu.

Wydaje się, że ciekawym pomysłem będzie także komponowanie starych elementów z nowymi. Chodzi o takie zestawienie poszczególnych elementów, które sprawi, że to wnętrze jakie uda się nam stworzyć jako całość będzie się prezentować doskonale. Nawet jeśli przestrzeń wydaje się być kapryśna to jakaś pomysłowa kombinacja i tak sprawi, że będzie sobie można z nią poradzić i rzeczywiście będzie ona udana. Jeśli chcemy urządzić łazienkę w sypialni trzeba pamiętać, że są tam poszczególne elementy takie jak drewniana więźba, słupy czy belki. Sztuką będzie więc podjęcie takich działań, które ostatecznie sprawi, że również te różne elementy w aranżacji będzie się dało w praktyczny sposób wykorzystać i tym samym ta aranżacja okaże się udana

Zestawienie poszczególnych elementów w łazience na poddaszu musi być przede wszystkim formą pokazania, że takie wnętrze może być dobrze wykorzystane poprzez połączenie ze sobą poszczególnych form i dodatków, dopasowanych właśnie do charakteru jaki wiąże się z poddaszami. To taka sprawa, na którą w szczególności musimy zwracać uwagę. W końcu każde poddasze także ma swoją specyfikę i jej uwzględnienie jest bardzo ważne jeśli chcemy kreować tam łazienkę, która ma być funkcjonalna.