Jak urządzić pokój dziecka

 

pokój dla dziecka

Pokój dziecka to miejsce, w którym Twoja pociecha będzie spędzać dziennie mnóstwo czasu. Zabawa, nauka, sen i przechowywanie wszystkich niezbędnych rzeczy to funkcje, które trudno zorganizować na kilku metrach kwadratowych. Urządzając pokój musisz kierować się tym, by spełniał on wszystkie swoje zadania w najlepszy sposób. Należy pamięć, że pokój i jego wystrój ‘rośnie’ wraz z wiekiem dziecka. Dlatego nie należy wydawać na jego wyposażenie ogromnych kwot, bo Twoje dziecko prędzej czy później i tak z niego wyrośnie. Zanim zabierzesz się za wprowadzanie zmian dobrze zastanów się, które elementy możesz kupić taniej a co może pozostać ponadczasowe i ‘rosnąć’ wraz z Twoim dzieckiem. Oczywiście urządzając taki pokój możesz puścić wodze fantazji, pamiętaj jednak, by projekt był na tyle elastyczny byś mogła za kilka lat zmienić niuanse i nie wydając fortuny stworzyć przestrzeń dla starszego malucha.

Wielkość pokoju dla dziecka nie jest istotna, ponieważ na każdej powierzchni można stworzyć wyjątkowe miejsce, w którym Twoje dziecko będzie czuło się bezpiecznie i radośnie. Oczywiście, im większa powierzchnia tym większe pole do popisu i więcej możliwości. Pamiętajmy natomiast, że małe powierzchnie to prawdziwe wyzwania, których urządzenie jest powodem do dumy każdego z nas. Ważne, by pokój był nasłoneczniony i odpowiednio przygotowany na przyszłe szaleństwa pociechy. Wiek dziecka i jego potrzeby warunkują to jak będzie on wyglądał i co się w nim znajdzie.

Pokój dla niemowlaka rozplanuj chodząc na czworakach. Spróbuj widzieć go oczami swojego dziecka. Dzięki temu w najlepszy sposób dopasujesz się do jego potrzeb i spojrzenia na otoczenie. Pozwoli Ci to również zauważyć potencjalne zagrożenia i zapobiec zawczasu ewentualnym wypadkom wkładając zaślepki do kontaktów, obklejając kanty specjalnymi silikonowymi ochronkami. Widząc go z perspektywy malucha będziesz mógł zauważyć dużo więcej. Nie zapomnij jednak o tym, że i Ty będziesz czynnie korzystać z tego pokoju. Zadbaj o swoją wygodę i dopasuj do swoich potrzeb miejsce do przewijania, karmienia i przechowywania akcesoriów maluszka. Dobrze, by wszystkie akcesoria do przewijania znalazły się niedaleko miejsca, w którym będziesz przebierać dziecko. Zaoszczędzi to czas i sprawi, że wszystko będziesz mieć pod ręką. To bardzo ważne zwłaszcza, gdy większe dziecko przekręca się podczas przewijania i trzeba się śpieszyć, by udało się założyć pieluchę.

Jeżeli Twoje dziecko jest już starsze zapytaj go o jego wyobrażenie dotyczące wystroju pokoju. To w końcu jego miejsce. Będzie szczęśliwe jeśli uwzględnisz jego preferencje i dostanie pokój o jakim zawsze marzył. Poza tym jeśli dziecko będzie brało czynny udział w projektowaniu i urządzaniu pokoju dla siebie, będzie bardziej utożsamiało się z nim i lepiej się tam czuło. Możesz stworzyć wystawę jego prac na jednej ze ścian bądź urządzić go w stylu jego ulubionej bajki. Na rynku dostępne są również łóżeczka dziecięce w kształcie samochodów, statków i innych fantastycznych dekoracji. Możesz również postawić na stworzenie stonowanego pokoju, który swoim wystrojem będzie pasował do przedszkolaka a potem nastolatka, bądź zaszaleć i zrobić z pokoju maluszka prawdziwą komnatę zamkową bądź statek piratów. Wszystko zależy od Was.

pokój dziecięcy

Urządzając pokój dla dziecka zwróć uwagę na bezpieczeństwo użytych materiałów takich jak farby czy kleje, ale również łatwość ich utrzymania. Przed zakupem dokładnie sprawdź wszystkie certyfikaty, które zapewnią, że wybrałeś najlepszy produkt. Planując wystrój pokoju swojej pociechy nie zapomnij o dokładnym rozplanowaniu miejsca na przechowywanie. Określ liczbę i rozmiar niezbędnych szaf i zajmij się odpowiednim oświetleniem. Być może dobrym pomysłem byłby zakup szafek ponadczasowych, które będą niejaką bazą do aranżacji tego wnętrza. Wisienką na torcie nadającą charakter pokoju byłyby dodatki takie jak dywan, poduszki i kolorowe zabawki. Dzięki temu rozwiązaniu raz kupione meble będą służyć Twojemu dziecku przez wiele lat, a sam pokój będzie mógł małym nakładem finansowym zmieniać się wraz z wiekiem Twojego dziecka.

Kolor ścian to kolejny aspekt, który musisz przemyśleć. Możesz postawić na prostotę i umalować pokój na jeden konkretny kolor bądź też pomieszać kolory i pomalować każdą ścianę na inny kolor. Chcąc nadać indywidualny wygląd w królestwie dziecka można pokusić się o niestandardowe pomalowanie ścian pokoju. Możemy skorzystać z gotowych tapet z postaciami z bajek bądź dziecięcymi wzorami. Na rynku dostępne są też specjalne naklejki na ściany, które mogą upiększyć wnętrze. Bardziej kreatywni mogą sami spróbować namalować różne kształty na ścianie. Wystarczy świetny pomysł, chęci i odpowiednie farby i szablony, by powstał oryginalny pokój, w którym dziecko będzie czuło się komfortowo. Dobrym pomysłem na spędzanie czasu z dzieckiem jest wspólne malowanie ścian jego pokoju. Może być pretekstem do fantastycznych chwil pełnych śmiechu i zabawy, które pozostaną na zawsze w Waszej pamięci.

Bez względu na metraż pokoju i Wasze preferencje, każdy pokój, który zostanie zaprojektowany z myślą o dziecku i jego potrzebach może być miejscem, w którym będzie czuło się doskonale i które stanie się jego królestwem.

 

 

Powiązane wpisy